Zabiegi

Rodzaje masażu

Masaż jest formą oddziaływania na ustrój, za pomocą której wykorzystuje się bodźce mechaniczne, głównie w postaci ucisku na tkanki w celu wywołania efektów fizjologicznych. Celem masażu jest zadziałanie na układ ruchu (mięśnie, ścięgna, torebki stawowe, okostną, kości) oraz na skórę, tkankę łączną, tkankę tłuszczową a także układ krwionośny i chłonny.

Pośrednio masaż działa na narządy wewnętrzne. Masaż ma na celu poprawę psychofizycznego stanu pacjenta. Masaż jest zabiegiem, który działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność oraz sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

Wyróżniamy kilka rodzajów masażu, stosowanych w zależności od oczekiwanych efektów:

  • Masaż leczniczy
  • Masaż relaksacyjny
  • Masaż wyszczuplający (ujędrniający)
  • Masaż bańką chińską
  • Masaż sportowy

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy stanowi mechaniczne wywieranie i zwalnianie ucisku na tkanki ustroju. Jest jedną z najstarszych metod fizjoterapii. W celach leczniczych stosowali go już starożytni Chińczycy, Hindusi, Grecy i Rzymianie. Wykonuje się go w sytuacji , gdy dochodzi do podrażnienia tkanki mięśniowej. Najczęstszym skutkiem jest ból. Zazwyczaj nie jest on definiowany przez pacjenta jako ból mięśniowy, lecz jako ból np. biodra, kolana, karku, krzyża, pleców, ramienia, itp. Dopiero odpowiednim badaniem można stwierdzić, że źródłem bólu jest mięsień. Mięśnie bywają bolesne samoistnie, ale bolą najczęściej przy ucisku, przy czynnych zmianach ich napięcia.

Najczęściej występującymi dolegliwościami kręgosłupa są:

  • rwa kulszowa – w odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, kłujący ból (określany jako rwący lub piekący), który przesuwa się wzdłuż pośladków i biodra. Dalej z tyłu uda, przez łydkę zmierza do stopy. Potęguje się przy najmniejszym ruchu.
    rwakulszowa
  • lumbago – zwane też zespołem bólowym krzyża, jest to zespół bólowy odcinka lędźwiowo – krzyżowego. Ból odcinka lędźwiowego pojawia się nagle lub stopniowo i towarzyszy mu silne napięcie mięśni tej okolicy. Przyczynami lumbago mogą być: zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych, zapalenie stawów krzyżowo – biodrowych, choroba reumatyczna. Ból promieniuje w kierunku kości krzyżowej i pośladków, czasem na tylne strony ud i pachwin. W okresie ostrym występuje duży ból w okolicy lędźwiowej , nasilający się przy każdym ruchu. Gdy napady lumbaga powtarzają się świadczy to o tworzeniu się przepukliny krążkowej kręgosłupa.
  • przepuklina krążkowa kręgosłupa (dyskopatia) – jest jedną z częściej występujących obecnie chorób kręgosłupa. Z biegiem lat pod wpływem przewlekłych obciążeń, nieprawidłowej postawy ciała, złych warunków pracy krążek międzykręgowy traci swe właściwości stabilizujące i amortyzacyjne. Przyczynia się do tego również tryb życia współczesnego człowieka, w którym jest mało ruchu(większość czasu spędzamy siedząc),co prowadzi do nadwagi i osłabienia mięśni. Czynniki te usposabiają do powstania zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego, który nie ma wtedy możliwości dobrze funkcjonować, nie przenosi więc prawidłowo obciążeń i nie zapewnia już kręgosłupowi wcześniejszej elastyczności.
    przepuklina

Do powstania takich zmian może dojść w każdym odcinku kręgosłupa. Ale najczęściej występują one w odcinkach najbardziej obciążonych i tam, gdzie ruchomość jest największa. Jest to przyczyną trwałych, ciągłych bólów, opadania stopy, zmniejszenia obwodu nóg i przysychania porażonych mięśni w kończynach. Dolegliwości częściej występują u mężczyzn niż u kobiet, przeważnie po 30 roku życia, ale praktycznie dotyczą wszystkich grup wiekowych.

Masaż leczniczy stosujemy również w następujących schorzeniach:

  • przewlekłe bóle głowy
  • migreny
  • zawroty głowy
  • zespół bolesnego barku
  • drętwienie kończyn
  • zmiany zwyrodnieniowe
  • stany przeciążeniowe
  • zaburzenia fizjologicznych krzywizn kręgosłupa: lordozy, kifozy i skoliozy
  • choroba Scheuermanna – kifoza młodzieńcza
  • porażenie mózgowe dziecięce
  • choroba Parkinsona
  • zaburzenia napięć mięśniowych
  • udary mózgu

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy – równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością. Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, potem całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia, odprężenia. Z tego powodu ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało.

Umiejętność relaksowania się jest bardzo cenna, szczególnie dzisiaj, kiedy 90% ludzi szuka pomocy u lekarzy z powodu dolegliwości związanych ze stresem, takich jak: bóle pleców, szyi, głowy, przemęczenie oczu, słaba zdolność koncentracji, depresja, nadpobudliwość, irytacja, wysokie ciśnienie krwi, wyczerpanie itd. dlatego może forma masażu, jaką jest masaż relaksacyjny jest tak bardzo popularna i pożądana. W prawidłowo wykonanym masażu relaksacyjnym następuje rozluźnienie wszystkich mięśni do tego stopnia, że ciężko nam jest zapanować nad własnym ciałem.

Masaż to sposób na zrelaksowanie się i rozluźnienie, przynosi ulgę przy bólach ciała i uczuciu spięcia. Poprawia również stan zdrowia, gdyż działa leczniczo na nasze ciało. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Z masażu może skorzystać każdy, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia.

Masaż wyszczuplający (ujędrniający)

Zadaniem tego rodzaju masażu jest rozbicie i rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, usunięcie toksyn z organizmu, polepszenie ukrwienia skóry i mięśni, przez co przyspiesza się przemianę materii. Masaż może być niekiedy nieprzyjemny dla osoby masowanej ze względu na uczucie występującego bólu przy stosowaniu technik z dużą siłą. W czasie serii zabiegów odchudzających wskazane jest wykonywanie ćwiczeń oraz przestrzeganie odpowiedniej diety.

Masaż bańką chińską

Masaż bańkami jest odmianą terapii podciśnieniowej i stanowi odwrotność terapii uciskowej. Podstawę jej stanowi wytworzenie podciśnienia we wnętrzu bańki i zassanie skóry oraz tkanki podskórnej do jej wnętrza.

banka_chinska

Powoduje to przekrwienie skóry, której kolor zmienia się na różowy. Wytworzone podciśnienie działa na skórę, tym samym oddziaływując na zakończenia nerwowe. W następstwie podrażnienia receptorów skóry dochodzi do poprawy zakłóconej czynności narządu wewnętrznego związanego ze strefą skóry, po której prowadzi się bańkę.

Masaż bańką chińską powoduje:

  • doskonale rozbija nadmiar tkanki tłuszczowej, a tym samym działa antycellulitowo i odchudzająco
  • działa ujędrniająco na skórę
  • poprawia cyrkulację krwi i limfy
  • pomaga w usuwaniu toksyn oraz likwiduje obrzęki
  • odpręża, relaksuje, łagodzi napięcia i stresy
  • stymuluje układ odpornościowy

Masaż sportowy

Od wielu lat stał się on niezbędnym elementem w procesie treningowym sportowców. Pozwala zwalczyć skutki zmęczenia spowodowane wysiłkiem fizycznym. Masaż zmęczonego mięśnia pomaga rozluźnić go i zapobiega późniejszym uszkodzeniom. Jest niezbędny w sytuacjach, gdy sportowcy muszą podjąć wysiłek, zanim zdążą odpocząć, np. w wieloetapowych wyścigach kolarskich czy wielodniowych turniejach siatkarskich czy koszykarskich. W tych przypadkach masaż pozwala im szybciej odzyskać siły.